
Zavod RS za šolstvo, Park vojaške zgodovine Pivka in Arhiv Republike Slovenije so ob 30. obletnici plebiscita za samostojno in neodvisno Slovenijo, ki mu je sledila osamosvojitev Slovenije, pripravili pedagoško-zgodovinski projekt Zbrali smo pogum. V projektu pripravljajo vrsto dejavnosti in učnega gradiva za obravnavo treh ključnih dogodkov zgodovine osamosvajanja na 30-letnico vsakega od dogodkov:
- plebiscit za samostojno in neodvisno Slovenijo (23. 12. 1990),
- osamosvojitev (25. 6. 1991) in
- slovenska osamosvojitvena vojna (junij/julij 1991).
Učno gradivo obsega video filme, virtualno in klasične razstave, interaktivno učno gradivo ter delovne zvezke za osnovno in srednjo šolo. Namen je, da je ključnim dogodkom iz slovenske zgodovine osamosvajanja pri pouku namenjenega dovolj časa za obravnavo z zanimivim in poučnim gradivom, ob katerem bodo učenci spoznali pomen nastanka in prednosti življenja v samostojni slovenski državi. Spodbujajo pa tudi ponos na domovino in državo ter spoštovanje dosežkov in pridobitev slovenske osamosvojitve.
Projekt je poimenovan po enem od citatov iz časov osamosvajanja: »Zbrali smo pogum, stopili smo skupaj.« Osamosvojitev brez enotnosti, zaupanja, samozavesti, ponosa, želje po boljšem življenju in blaginji ter predvsem poguma ne bi uspela. Zato je vodilna misel projekta pogum.
Pomemben simbol osamosvajanja je bil lipov list, simbol slovenstva. Najdemo ga na priponkah, plakatih in različnih propagandnih akcijah iz obdobja osamosvajanja. Zato je vključen v grafično podobo projekta in učnega gradiva Zbrali smo pogum. Trideset lipovih listov, sklenjenih v krog, simbolizira 30 let samostojne slovenske države, enotnost in prizadevanja po demokratizaciji, ki so vodila osamosvojitveni proces.