V zbirki Ugotavljanja in zagotavljanje kakovosti v seriji Ukrepi izobraževalne politike je izšla Nacionalna strategija za razvoj bralne pismenosti.
Bralna pismenost je ključnega pomena za uspešno soočanje z družbenimi izzivi danes in v prihodnje. Gre za temeljno ključno kompetenco, ki jo potrebujemo vsi državljani, saj je pomembna za našo učno in poklicno uspešnost. Bralna pismenost je bistvena za druge pismenosti kot tudi za vseživljenjsko učenje. Tudi longitudinalne študije kažejo, da imajo osebe z dobro razvito pismenostjo boljšo samopodobo, boljše zdravje in da dobro razvita bralna pismenost pozitivno vpliva na našo dobrobit, aspiracije, družinsko življenje in družbeno ter kulturno participacijo.
Nacionalna strategija vključuje definicijo bralne pismenosti in bralne kulture, razloge za njen nastanek, vizijo, načela in strateške cilje, cilje in ravni pismenosti po posameznih stopnjah izobraževanja od predšolskega obdobja do obdobja odraslosti ter načine in pristope za njeno uresničevanje.