Po grozotah druge svetovne vojne je ideja otroštva kot posebnega obdobja v življenju pomembno določila obnovo in načine razvoja povojne družbe, doma in po svetu. »Stoletje otroka« je sovpadlo s stoletjem knjige. Knjiga, revija, časopis in z njimi ilustracija so otroke spremljali skozi odraščanje. Otrok socializma, predvsem v naraščajočih mestih, se je po dejavni vključitvi v obnovo domovine začel več igrati, hoditi v vrtce, šole, ukvarjal se je s športom in se kulturno udejstvoval, dobil razširjeno pravico do zdravstvenega in socialnega varovanja in skrbi, začel ga je obdarjati dedek Mraz, postal pa je tudi državljan sveta.
Razstava in program Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma skozi izbor ilustracij, publikacij in medijev ter izbranih pozicij sodobne umetnosti kakor tudi filmski in pedagoški program predstavi otroka druge polovice 20. stoletja ter izbrane ustvarjalce za otroke slovenskega kakor tudi nekdanjega jugoslovanskega prostora.
V soboto, 25. 5., ob 18.00 vabimo na otvoritev razstave Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma. Razstava s programom predstavlja rezultate raziskovalnega projekta in je nastala v sodelovanju Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU, Centra ilustracije / Vodnikove domačije, društva Mesto žensk in Slovenske kinoteke.
Projekt je plod sodelovanja Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU, Vodnikove domačije, Centra ilustracije, Društva Mesto žensk in Slovenske kinoteke.