V jubilejnem letu enega najstarejših glasbenih društev na Slovenskem, Glasbene matice Ljubljana, ki je postavljalo temelje slovenske glasbene kulture, bo seminar za pedagoge posvečen odkrivanju dediščine in njeni živi predstavitvi. Ime seminarja Škerjanček poje je že desetletja neuradna himna glasbenega društva. Naslov ljudske pesmi opozarja tudi na njegovo poslanstvo ohranjanja ljudskega izročila, ki se je začelo z zbiranjem gradiva ob koncu 19. stoletja in tlakovalo pot vse do ustanovitve Folklornega instituta.

Foto: arhiv Glasbene matice
Enodnevni seminar vključuje razlago o začetkih slovenske glasbe na samem prizorišču. Sprehod po Aleji skladateljev pod vodstvom predsednice društva Glasbene matice Ljubljana, Veronike Brvar bo tako približal del slovenske zgodovine in obdobja, ko je ob ljubiteljski zacvetela tudi profesionalna glasbena kultura. Pogledu v zgodovino bo v nadaljevanju programa sledila še demonstracija današnje žive dejavnosti, s katero društvo neposredno nagovarja mlado občinstvo in trdno gradi mostove med formalnim ter neformalnim izobraževanjem.
Pod vodstvom dveh sodelavk, ki svoje poslanstvo uresničujeta v ambicioznih programih Glasbene matice, profesorice petja Tanje Rupnik in zborovodkinje Tadeje Kreča, bodo seminaristom predstavljene praktične vaje za motivacijo otrok in mladine za pevsko izražanje ter še posebej za oživljanju kulturne dediščine. Praktični del bosta z znanstveno teoretičnim delom podčrtali še profesorici z oddelka za glasbeno pedagogiko Akademije za glasbo v Ljubljani dr. Branka Rotar Pance in dr. Katarina Zadnik. Ob znanstvenem delu sta obe predavateljici s svojimi študenti tudi trdno vpeti v praktično delo na terenu, od vzgoje v vrtcu do osnovnošolske dejavnosti. Obiskovalci seminarja bodo predavanjem in praktičnim vajam lahko sledili v novih prostorih Akademije za glasbo, imeli pa bodo tudi možnost vodenega ogleda stavbe, ki jo krasi koncertna dvorana ter znamenite orgle.
Rok za prijavo na seminar v sistemu KATIS je 7. 11. 2022.