
V prejšnjem tednu je SLOGI objavil novo spletno razstavo, ki spremlja projekt Klasiki v stripu. Razstava je plod sodelovanja vseh treh partnerskih institucij (Slovenski gledališki inštitut, Slovaški Gledališki inštitut in Gledališki inštitut Zbigniewa Raszewskega) in smiselno dopolnjuje ter zaključuje večletno skupno delo.
Na razstavi v slovenskem in angleškem jeziku predstavljajo kratko zgodovino uprizarjanja treh dramskih klasik, ki so v vseh treh sodelujočih državah doživele knjižno objavo v obliki stripa, s pomočjo šolskih fokusnih skupin pa so bili izdelani izvirni pedagoški programi za poučevanje dramatike. Spletna razstava omogoča razširitev pogleda, saj radovednejšim bralcem odstira še eno plast umetniškega ustvarjanja – uprizarjanje. Bogato arhivsko gradivo spremljajo kratke interpretacije o zgodovini uprizarjanja posameznega besedila v vsaki od treh držav, daljša besedila pa je mogoče prebrati v knjižnih izdajah.
Izbor najznačilnejših, zgodovinsko izstopajočih, uprizoritev, so pripravili nacionalni uredniki, pregled pa spremlja tudi likovna podoba posameznih stripov ter kratke misli o njihovem nastajanju s strani avtorjev stripov: Cirila Horjaka iz Slovenije, Juraja Martiške iz Slovaške in Daniela Chmielewskega iz Poljske.
Ob razstavi smo pripravili tudi pedagoški program Ustvarjalno poučevanje dramatike s pomočjo stripa. Kako s pomočjo stripa ustvarjalno poučujemo dramatiko, lahko spoznate s spremljevalnimi pedagoškimi programi. V okviru projekta Klasiki v stripu smo razvili kulturnovzgojne programe, ki so rezultat kreativnih partnerstev med učitelji, dijaki in ustvarjalci v treh partnerskih državah. Vsi nastali programi temeljijo na sodobnih tehnikah gledališke in dramske pedagogike ter ponujajo različne ustvarjalne dejavnosti, ki so povezane v strukturirano celoto, hkrati pa so uporabne tudi kot posamična aktivnost pri obravnavi izbrane drame. Za boljše spoznavanje stripovskega medija in njegovih likovnih zakonitosti smo v okviru projekta razvili tudi Pojmovni aparat za likovno analizo stripa. Ustvarjalne delavnice izvajamo za Sofoklejevo Antigono (SŠ), Romea in Julijo Williama Shakespeara (OŠ3 in SŠ) ter Kralja Ubuja Alfreda Jarryja (SŠ). Trajanje in cena izvedbe po dogovoru.