
Razglasitev samostojnosti na Trgu republike 26. 6. 1991 (Avtor fotografije: Marjan Garbajs, hrani Park vojaške zgodovine Pivka.)
V 2021 mineva trideset let od osamosvojitve slovenske države, ključnega dogodka slovenske zgodovine. Mlajše generacije učencev/dijakov nimajo več neposrednega stika z obdobjem osamosvajanja, spominjajo pa se ga njihovi starši, stari starši, znanci. Globalizacijski procesi vplivajo na rahljanje pripadnosti narodom in državam. MK, MIZŠ in ZRSŠ želimo v sodelovanju s kulturnimi ustanovami in VIZ mladim vzbuditi spoštovanje in ponos do samostojne slovenske države, saj je tudi veliko številčnejših narodov ni doseglo, Slovenci pa smo izkoristili zgodovinsko priložnost in splet ugodnih mednarodnih okoliščin ter se osamosvojili.
Zbrali smo informacije o razstavah, dogodkih, gradivih in e-gradivih, ki so primerni za spoznavanje učencev in dijakov z zgodovino slovenskega osamosvajanja. Vzgojni namen je spodbujanje pozitivne identifikacije s samostojno slovensko državo in njenimi vrednotami, kot so pluralna demokracija in človeške ter državljanske pravice in svoboščine, zapisane v temeljnem državnem dokumentu, ustavi.
Spodnji nabor bomo v sodelovanju s kulturnimi ustanovami MK, MIZŠ in ZRSŠ redno aktualizirali ter dopolnjevali.
Zgodovinsko-pedagoški projekt Zbrali smo pogum
Zavod RS za šolstvo je v sodelovanju z Arhivom Republike Slovenije in Parkom vojaške zgodovine Pivka pripravil zgodovinsko-pedagoški projekt Zbrali smo pogum. S povezavo šolskega, muzejskega in arhivskega dela je nastalo e-učno gradivo, ki je primerno za vključevanje v spominske učne ure in proslave za državne praznike, ki se nanašajo na prelomne dogodke iz zgodovine slovenskega osamosvajanja: ob dnevu samostojnosti in enotnosti (26. december), ki se nanaša na plebiscit o samostojnosti in neodvisnosti 23. decembra 1990, dnevu državnosti (25. junij), ki se nanaša na razglasitev samostojnosti 25. junija 1991, in dnevu suverenosti (25. oktober), ko je 25. oktobra 1991 slovensko ozemlje zapustila JLA. Učno gradivo se lahko uporablja tudi v okviru rednega pouka zgodovine in drugih predmetov. Dostopno je na portalu www.zbralismopogum.si, kjer najdete tudi vse druge informacije.
Razstave ob 30-letnici osamosvojitve Slovenije:
- Cankarjev dom v Ljubljani: fotografska razstava Joca Žnidaršiča: Leta preloma, do 1. 11. 2021:
Joco Žnidaršič pripada najstarejši generaciji slovenskih fotografov, je tudi legenda slovenskega fotoreporterstva. Kot dolgoletni urednik fotografije osrednjega slovenskega časnika je odigral veliko vlogo pri razvijanju vizualne senzibilnosti v novinarskih vrstah, uvajal visoke kriterije fotografskih prispevkov ter spodbujal mlajše generacije fotografov, ki so se vrstili v uredništvu Dela. 30. obletnica osamosvojitve Slovenije se je ponudila kot prava priložnosti, da iz njegovega obsežnega opusa pripravimo prvovrsten izbor obdobja 1988–1991 in javnosti predstavimo, kako je njegova fotografija popisala čas, ki je pripeljal do velikih sprememb v naši družbi. Več info …
- Dolenjski muzej: razstava 1991 – Dolenjska, sledi umetnosti na obeležjih, do 19. 9. 2021:
Na razstavi 1991 – Dolenjska: sledi umetnosti na obeležjih so predstavljeni štirje pomembnejši javni spomeniki na območju ožje Dolenjske – v Novem mestu, v Pogancah, na Medvedjeku in v Mokronogu. Zgodovinski in umetnostnozgodovinski kontekst predstavitve spomenikov obsega kronološki in vsebinski pregled od zasnove do njihovega nastanka in prve javne predstavitve ter današnje stanje v javnem prostoru. Več info …
- Gorenjski muzej: razstava Gorenjska leta 1991, do 31. 8. 2021:
Prelomno leto 1991, ko je Slovenija postala samostojna država in so se vrstili številni pomembni zgodovinski dogodki, je prineslo marsikatero spremembo v vsakdanje življenje. Prebivalci Gorenjske so od blizu doživljali dneve vojne za Slovenijo, saj so bili mejni prehodi, osrednje letališče in komunikacije pomembni cilji Jugoslovanske armade. Več info …
- Muzej novejše zgodovine Slovenije: razstava Republika Slovenija, 30 let, do 31. 10. 2021:
Projekt Republika Slovenija 30 let smo na MNZS zasnovali v smislu ukvarjanja s samostojno državo, z Republiko Slovenijo v njenem poosamosvojitvenem obdobju. Zgodbo smo naslonili na prikaz vrste sprememb na področjih politike, vstopanja v mednarodne integracije, lokalne samouprave, gospodarstva, zdravstva, sociale, šolstva, vsakdanjega življenja, okolja, mobilnosti, komunikacij … Izpostavljamo številne dosežke v tem obdobju od Nobelovih nagrajencev, do svetovno priznanih zdravnikov, literatov, umetnikov, filozofov, kuharskih mojstrov in nenazadnje športnikov. Več info …
- Muzejska ploščad Metelkova v Ljubljani: panojska razstava Trenutki v času, do 1. 9. 2021:
V letu, ko praznujemo 30 let samostojnosti Slovenije, so se slovenski državni muzeji ponovno povezali na panojski razstavi, letos pod naslovom Trenutki v času. Na razstavi se predstavlja 13 državnih muzejev, vsak s svojim posebnim dogodkom, prelomnico ali vrhuncem v zadnjih tridesetih letih, ki je posamezen muzej posebej zaznamoval ali na katerega je muzej še posebej ponosen. Več info …
- Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici (Gorenjski muzej): razstava France Bučar, oče slovenske ustave, do 20. 9. 2021:
Junija leta 1991 so se v Sloveniji zvrstili ključni dogodki, ki so pripeljali do osamosvojitve. Slovenska skupščina je 25. junija sprejela ustavni zakon za uresničitev Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Dan pozneje je Slovenija razglasila samostojnost in neodvisnost. A kmalu po razglasitvi sta se začeli agresija JLA in osamosvojitvena vojna. Mož, ki je vodil slovenski parlament v ključnih osamosvojitvenih trenutkih in tudi razglasil samostojno slovensko državo, je bil dr. France Bučar. Več info …
- Park vojaške zgodovine Pivka: fotografska razstava Ponosni na Slovenijo – 30 let, predvidoma do 31. 12. 2021:
Fotografska razstava Ponosni na Slovenijo – 30 let, ki jo je Park pripravil skupaj z Uradom Vlade RS za komuniciranje, je postavljena zunaj, pred vhodom v muzejski kompleks, in predstavlja izbor osemintridesetih fotografij različnih slovenskih fotografov. Več info …
Filmi, posnetki pričevanj, tematske številke revij, predstave in drugo
- Muzej Velenje: zbirka pričevanj veteranov vojne za Slovenijo z naslovom Spomini na osamosvojitev, dostopnih na njihovi Facebook strani in YouTube kanalu.
- Revija Ekran (maj/junij 2021): tematski sklop, posvečen obletnici slovenskega poosamosvojitvenega filma
Tematski sklop številke maj/junij 2021 je posvečen 30. obletnici slovenskega poosamosvojitvenega filma. Kot v uvodu prvega v seriji člankov o zgodovini sodobne slovenske filmske politike zapiše Žiga Brdnik, se iz pogleda »v zgodovinsko drobovje filmsko-političnih bojev lahko vsi marsikaj naučimo, saj se politični procesi in preizkušnje, ki jih prinašajo, neprestano ponavljajo«. Več info …