Tehnologije virtualne resničnosti (VR) lahko pomembno izboljšajo kakovost vzgojno-izobraževalnih dejavnosti, saj omogočajo večjo nazornost, doživetost in poglobljeno razumevanje snovi ter spodbujajo razvoj kognitivne empatije. Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje trenutno potekata projekta Uporaba razširjene resničnosti v izobraževanju – TeachXR in Erasmus+ VR4empathy, ki preučujeta, preizkušata in predstavljata možnosti uporabe tehnologij navidezne, obogatene in razširjene resničnosti (VR, AR in XR tehnologij) v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju, z namenom usmerjanja in podpore smiselne rabe naprednih tehnologij za posodabljanje in izboljševanje kakovosti učnega procesa. Projekta usposabljata učitelje za uporabo VR, AR in XR tehnologij pri pouku ter za pripravo njihovih vsebin.
Na delavnici bodo izkušeni strokovnjaki predstavili pomen VR tehnologij za izobraževanje in primere dobrih praks. Predstavili bodo tudi Okvir za zagotavljanje kakovosti, ki učiteljem pomaga pri doseganju učnih ciljev in izogibanju morebitnim tveganjem pri uporabi VR tehnologij.
Potem ko bodo predstavljena teoretična znanja o možnostih uporabe VR tehnologij in osnove priprave gradiv zanje, bodo udeleženci z VR očali preizkusili nekaj rešitev in kreativno razmislili o njihovi uporabi v različnih kontekstih. V zadnjem delu delavnice bodo udeleženci razmišljali, katere vsebine (muzejske, izobraževalne, kulturne …) bi lahko predstavili s pomočjo VR tehnologij za boljšo in učinkovitejšo izkustveno izkušnjo.